loga

Rodzinny Rajd Rowerowy na trasie Zakliczyn-Jamna

W Zakliczynie 22 lipca 2017 r. odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy na trasie Zakliczyn-Jamna. Była to trzecia z cyklu imprez, organizowana przez Lokalną Grupę Działania Dunajec-Biała,  w ramach akcji “Małopolska na Rowery”.

Miasteczko Rajdowe zostało zlokalizowane w Zakliczynie na terenach przy klasztorze Ojców Franciszkanów z dużym wygodnym parkingiem i rozległymi panoramami na okoliczne wzgórza. W Rodzinnym Rajdzie Rowerowym brało udział  67  osób, które zdecydowały się wystartować na dowolnie wybranym, jednym z trzech dystansów lub wziąć udział w przygotowanych atrakcjach na miejscu. Najliczniejsza grupa wybrała  dystans rodzinny -trasę MINI/SMALL o długości 7 km przebiegający łatwymi do przejechania drogami wokół Zakliczyna. Po ukończeniu tej trasy wszystkie dzieci  mogły uczestniczyć w prawdziwych zawodach rowerowych dla dzieci. Oprócz sportowej rywalizacji na trasach dziecięcych pociechy mogły wziąć udział w rywalizacji  na torze przeszkód organizowanym przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Na miejscu, dzieci również mogły ozdobić swoją twarz w punkcie malowania twarzy. Zaawansowani rowerzyści mieli do wyboru dwie dłuższe trasy, które przebiegały przez najbardziej malownicze zakątki Pogórza Rożnowskiego pomiędzy Zakliczynem, a Jamną. Trasa przebiegała głównie przez lasy nadleśnictwa Gromnik w najpiękniejszych  jego odcinkach. Uroczysko czy Sucha Góra pozostawiły niezapomniane wrażenia na uczestnikach rajdu. Leśne ostępy odkrywały swoje tajemnice przed uczestnikami mogącymi obserwować dzikie zakątki i ich mieszkańców w swoim naturalnym środowisku. Dystans MIDI/MEDIUM liczył około 20 km, a pokonywane wzniesienia odpłacały się zapierającymi dech krajobrazami ciągnącymi się po horyzont. Zaprawieni w bojach turyści, kolarze mieli do wyboru jeszcze jedną trasę (MAXI/LARGE) liczącą ok. 40 km. Dodatkowa pętla “dla odważnych” przebiegała przez dzikie leśne ostępy pomiędzy Jamną, a Bukowcem, docierała do stoków Żebraczki i poprzez Górową Posadową wracała na Jamną. Decydując się na najdłuższą trasę Rodzinnego Rajdu Rowerowego w Zakliczynie  każdy z uczestników, tym samym wystawiał sobie miano stu procentowego turysty, kolarza górskiego, bowiem  trasa biegła w znacznej mierze przez leśne ścieżki opadając w podgórskie doliny z szczytów Pogórza. Na wszystkich uczestników czekał ciepły, pożywny posiłek w miejscowości Jamna oraz zimny bufet z napojami i owocami dla wszystkich chętnych. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały służby medyczne na quadzie i karetce terenowej, a ewentualne awarie rowerów można było usunąć poprzez pracujący serwis rowerowy z specjalnym wozem technicznym.

Powracających uczestników z tras Rodzinnego Rajdu Rowerowego witał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Stanisław Sorys oraz Burmistrz Miasta
i Gminy Zakliczyn – Dawid Chrobak. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a puchary trafiły do rąk najmłodszego uczestnika imprezy, najliczniejszej rodziny oraz najwytrwalszego Rajdowicza wybranego z grupy przemierzającej najdłuższy  z dystansów w ramach rajdu.  Komisja konkursowa dokonała też wyboru najbardziej wyjątkowego roweru. Dla wszystkich małych i dużych uczestników Rodzinnego Rajdu Rowerowego na mecie czekały napoje, woda mineralna, owoce, ciepły poczęstunek oraz kiełbaska z grilla.

« 1 z 2 »