loga

Warsztaty kulinarne w Centrum Produktu Lokalnego – relacja

W dniu 12 lutego br. zakończył się cykl warsztatów kulinarnych pn. „Warsztaty kulinarne z zakresu sporządzania potraw regionalnych wysokiej jakości na bazie produktów lokalnych” prowadzonych przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, których organizatorem była Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała. Warsztaty kulinarne przeznaczone są dla osób, które chcą nauczyć się pewnie poruszać we własnej kuchni (bo umiejętności zdobyte podczas zajęć z łatwością można później wykorzystać w domu) oraz dla tych, którzy chcą to robić bardziej świadomie, rozwijając swój kulinarny talent o wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania, i tak było również na naszych warsztatach. Podczas cyklu kursów kulinarnych przede wszystkim gotowaliśmy, jedliśmy i rozmawialiśmy na tematy poświęcone zdrowemu, pełnowartościowemu odżywianiu. W ramach dwudniowych warsztatów uczestnicy poznali nowe smaki i przepisy, które z pewnością zostaną przeniesione na domowe gotowanie. Na każdych warsztatach przygotowywaliśmy inne potrawy. Dla uczestników warsztatów została również przeprowadzona prelekcja pt. „Zasady zdrowego odżywiania ekoproduktami”.

W pierwszym dniu warsztatów kulinarnych, tj. 08 lutego br., z racji przypadającego Tłustego Czwartku, w menu królowały słodkości karnawałowe, z dodatkiem dżemu z płatków róży (produkt lokalny – wpisany na listę Produktów Tradycyjnych  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi): pączki tradycyjne, pączki ziemniaczane, chrust (faworki), róże karnawałowe. Każdy miał okazję własnoręcznie przyrządzać potrawy. Uczestnicy gotowali według przepisów z 30-letniej książki kulinarnej, kosztując przygotowane potrawy podczas wspólnego ucztowania.

W drugim dniu warsztatów, tj. 12 lutego br., uczestnicy warsztatów skupili się na przygotowaniu potraw regionalnych wysokiej jakości na bazie produktów lokalnych z wykorzystaniem kasz, ogórków kiszonych w studni (produkt lokalny – wpisany na listę Produktów Tradycyjnych  Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi), śledzi. Każdy uczestnik miał ręce pełne pracy czego efektem były przygotowane: cukinia faszerowana kaszą jaglaną, sałatka z selera naciowego, śledzie.

Piękne dekoracje, wystrój i atmosfera udzielała się wszystkim już od początku spotkania.

Wszyscy wiemy, że odpowiednie odżywianie korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, wydatnie podnosząc ogólną jakość życia. Nie zawsze jednak wiemy jak powinniśmy się do tego zabrać 🙂