loga

Szlak winem i atrakcjami płynący

Ruszają Dni Otwarte na Małopolskim Szlaku Kulinarnym 2020 r. Pierwsze wydarzenie, czyli „Kolacja na winnicy” odbędzie się już w sobotę, 12 września (początek od godz. 16) na Winnicy Zadora w Szczepanowicach (gm. Pleśna, woj. małopolskie). Uczestnicy oddadzą się kulinarnej uczcie w malowniczym plenerze. Całość dopełnią liczne atrakcje, których nie zabraknie również w kolejnych odsłonach Dni Otwartych.

Kolejne wydarzenia zaplanowano w: Winnicy Wieliczka (26 września), Winnicy Dąbrówka (27 września), a także Winnicy Goja (3 października). W przypadkach „Kolacji na winnicy” w Szczepanowicach oraz „Winobrania na winnicy i warsztatów z łączenia serów i wina” na Winnicy Goja w Burowie obowiązuje limit uczestników do 40 osób według kolejności zapisów, których można dokonać pod nr tel. 502 714 696 (Winnica Zadora), 501 210 397 (winnica Goja) lub mailowo biuro@dunajecbiala.pl.

W ramach „Kolacji na winnicy” przewidziano oprowadzenie po winnicy przez jej właścicieli, Państwa Michałowskich, którzy zaprezentują nam historie tego miejsca, szczepy uprawianych winorośli oraz przedstawią proces wyrobu wina. Następnie uczestnicy wezmą udział w kolacji na winnicy na otwartej przestrzeni, otoczeni krzewami winorośli. Będą serwowane dania przygotowane na bazie produktów zgłoszonych do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska.

Z kolei podczas „Pikniku na winnicy”, który odbędzie się w Winnicy Wieliczka przewidziano m.in.: oprowadzenie po winnicy przez samego jej właściciela Piotra Jaskółę, a także wykłady na temat pielęgnacji winnicy, produkcji wina oraz techniki podawania go. W programie jest też pokaz kulinarny w wykonaniu szefa kuchni krakowskiej restauracji oraz degustacje.

„Winobranie na winnicy” to wydarzenie organizowane przez Winnicę Dąbrówka przy współpracy z Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Jan Czaja – Nasi goście wezmą udział w prawdziwym winobraniu na potrzeby którego przeznaczone zostaną 2 rzędy winorośli oraz ok 100 kg owoców. Na uczestników będą czekały wianuszki wykonane z liści winorośli, natomiast Wójt Gminy Pleśna przekaże klucze winiarzom na okres winobrania. Spotkanie zakończy się ogniskiem i kolacją przygotowaną w oparciu o ekologiczne produkty producentów objętych znakiem Sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska w tym pieczonych w naczyniu glinianym ziemniaków przekładanych kapustą i mięsem – zdradza Jan Czaja.

Ostatnim akcentem Dni Otwartych na Małopolskim Szlaku Kulinarnym jest „Winobranie na winnicy i warsztaty z łączenia serów i wina”. Uczestnicy wezmą udział w winobraniu oraz dowiedzą się, jak właściwie łączyć sery z winem. Nie zabraknie też ciekawostek na temat winnicy czy produkcji win, co będzie połączone z degustacją.

Imprezy odbędą się na dużej przestrzeni i świeżym powietrzu, dzięki czemu goście winnic mogą czuć się bezpiecznie. Udział w Dniach Otwartych na Małopolskim Szlaku jest bezpłatny. Wydarzenia są współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert pn. Małopolska Gościnna IV.