loga

Poznaj atuty nowej stanicy rowerowej w Lubince

Gmina Pleśna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów, budując kolejne obiekty przeznaczone dla tych, którzy chcą odkrywać uroki regionu. Jednym z nowych obiektów jest stanica rowerowa w Lubince. Inwestycję zrealizowano w sposób kompleksowy, dzięki czemu rowerzyści zyskali komfortowe miejsce do regeneracji sił przed dalszą podróżą.

Stanica powstała w najbliższym otoczeniu remizy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubince. Zakres prac obejmował wykonanie:  przebudowy istniejącej wiaty, montażu systemowego WC, studni, placu rekreacyjno-wypoczynkowego, miejsc postojowych, ciągów komunikacyjnych. Poza tym, posadzono obiekty zieleni, wstawiono elementy małej architektury, a także teren został oświetlony oraz ogrodzony.

Istotne jest również usytuowanie obiektu. Mianowicie w urokliwej okolicy stanicy przebiega ścieżka geologiczna, a w pobliżu znajduje się wejście do kamieniołomu. Tarnowska Organizacja Turystyczna poleca turystom trasę rowerową „Legionistów” o długości 14 km, która przebiega następująco: Cmentarz Legionistów w Łowczówku – Rychwałd Klepków – Lichwin Pustki – Lubinka Piekarzówka – Lichwin Nowy Świat.

– Trasa prowadzi przeważnie drogami gminnymi o podłożu asfaltowym i gruntowym. Trasa o dużych walorach widokowych i różnym stopniu trudności. Na szlaku są cmentarze z okresu I wojny światowej. Przy trasie jest położone również najwyższe wzniesienie na terenie gminy – Wał 526 m n.p.m. oraz wyciąg narciarski w Lubince – rekomenduje Marcin Pałach, prezes zarządu Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Co jeszcze skrywa gmina Pleśna? Bez wątpienia warto odwiedzić nową atrakcję, czyli wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, skąd można podziwiać od strony północnej panoramę Tarnowa,
z pięknym widokiem na zakole Dunajca, natomiast z południowej panoramę Tatr. Wieża jest podświetlana dzięki energii słonecznej, co za tym idzie obiekt pięknie prezentuje się wieczorową porą. Gmina Pleśna to również pagórkowate krajobrazy, liczne cmentarze z okresu I wojny światowej, zabytkowy pałac w Janowicach, Diabli Kamień czy unikatowe Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej i wiele, wiele innych miejsc godnych okrycia.

Stanica w Lubince jest jednym z elementów tzw. Źródlanego Szlaku. Motywem przewodnim tej niezwykłej inicjatywy jest woda, a dokładnie metoda lecznictwa księdza Sebastiana Kneippa, nazywanego „wodnym doktorem”. Na dzień dzisiejszy zaplanowane inwestycje w ramach tego Szlaku  realizują trzy gminy: Pleśna, Gromnik i Ciężkowice. Skala inwestycji jest olbrzymia – całkowitą wartość wszystkich elementów Źródlanego Szlaku szacuje się na ok. 80 mln złotych. Źródlany Szlak będzie swoistym kołem zamachowym do rozwoju turystyki w subregionie tarnowskim, na czym skorzystają również mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy.

—————————–

Inwestycja powstała w ramach projektu pn. “Wzrost atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej Subregionu Tarnowskiego etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr.

Liderem projektów jest Tarnowska Organizacja Turystyczna (TOT) – która jest Lokalną Organizacją Turystyczną powstałą w 2011 r. jako szósta w województwie Małopolskim i działającą głównie na terenie Subregionu Tarnowskiego. Ważnym zadaniem TOT jest wsparcie lokalnego rynku usług turystycznych, kreowanie lokalnych produktów turystycznych oraz promocja i rozwój turystyki.

Powyższe projekty na które TOT pozyskała blisko 8 mln złotych stanowią pierwszy ważny krok
w kompleksowej promocji i komercjalizacji produktów sieciowych w Subregionie Tarnowskim.

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Na www.lot.tarnow.pl znajdziemy aktualności z przebiegu realizacji poszczególnych inwestycji Źródlanego Szlaku.