loga

Wianki na Winnicy w magicznej atmosferze

Chcesz spędzić sobotę (25 czerwca) ze smakiem, w niezwykłej atmosferze i urokliwym plenerze? Zapraszamy do Dąbrówki Szczepanowskiej (gm. Pleśna), gdzie w miejscowej Winnicy Dąbrówka odbędzie się szósta edycja „Wianków na Winnicy”. To doskonała okazja, żeby nie tylko mile spędzić wolny czas, ale i poznać tradycje związane z wiankami, sobótkami i polinocką na małopolskiej wsi. Impreza rozpocznie się o godz. 17.

– Wierzenia, zwyczaje i wyobrażenia o otaczającym świecie dały bogatą tradycję naszych przodków, która stanowi ogromne bogactwo niematerialnego dziedzictwa, co można skutecznie wykorzystać na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Na przykład poprzez turystykę kulturową oraz prowadzenie
wszechstronnej działalności związanej z polską wsią i jej kulturą – zauważają organizatorzy.

Jak przystało na motyw przewodni imprezy, jej uczestnicy będą mieć możliwość wzięcia udziału w warsztatach robienia wianków, podczas których poznają techniki wykonania tych pięknych ozdób oraz dowiedzą się, jakie materiały wykorzystywano w tradycyjnych wiankach. Warsztatowi będą towarzyszyć zagadnienia związane z tym, co musi się znaleźć w wianku świętojańskim, czego symbolem jest świeca w wianku. Oczywiście nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy wianek i obrzędu puszczania wianków na wodę i przypomnienia zwyczajów z tym związanych. Pokaz pradawnego zwyczaju Słowian jest zawsze znakomicie przygotowany i odwzorowany. Tego nie można przegapić!

Wydarzenie rozpocznie się od prezentacji pięknie położonej winnicy. Później uczestnicy wianków również nie będą mogli narzekać na nudę. Ba! Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które łączą przyjemne z pożytecznym. Podczas spotkania w Winnicy Dąbrówka będzie można nauczyć się sztuki parowania potraw z winem. Będą też warsztaty pod hasłem „robimy ser” oraz warsztaty produkcji wyrobów z gliny czy zdobienia pierników. Animatorzy umilą i uatrakcyjnią czas dzieciom. Wianki to też okazja, aby oddać się degustacji produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych, a także oczywiście wina. To wszystko przy oprawie muzyczne Wojciecha Jackowca, który zdobył uznanie i popularność w programie „Must Be The Music”. Zabawę przewidziano do rana!

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Plakat

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Wianki na winnicy