loga

Wojnicz chroni pszczoły

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała inspiruje kolejne samorządy do uczestnictwa w akcji nasadzeń roślin miododajnych w ramach projektu „Pasieka społeczna i jej działania pro-pszczele”. Działania nawiązują do rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której podkreślono, że: musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić nasz miód i pszczoły, ponieważ 76 % produkcji żywności w Europie opiera się na zapylaniu, a zatem pszczoły są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego. W inicjatywę zaangażował się m.in. Wojnicz.

W tym mieście, w okolicach kina „Wawel” nasadzono ponad 400 sadzonek roślin miododajnych. Akcja przyczyniła się również do edukacji młodych ludzi, ponieważ wraz z burmistrzem Tadeuszem Bąkiem oraz Jarosławem Bujakiem, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Wojniczu w nasadzeniach uczestniczyli także uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Wojniczu.

Warto jest podejmować działania, które mają na celu poprawę jakości środowiska oraz mogą się przyczynić do zwiększenia liczebności pożytecznych owadów w naszej gminie. Jedną
z możliwości wspomagania naszego pszczelarstwa jest właśnie sadzenie drzew i krzewów miododajnych – podkreśla burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk.

Według szacunków Parlamentu Europejskiego, w Unii Europejskiej UE około 84% gatunków uprawnych i 78% gatunków dzikich kwiatów jest zależnych, przynajmniej częściowo, od zapylania przez zwierzęta, a wartość rocznej produkcji rolnej w UE bezpośrednio związanej z owadami zapylającymi wynosi prawie 15 mld euro. Dlatego pszczoły oraz dzikie zapylacze są kluczowe dla bezpieczeństwa naszej żywności. Pamiętajmy, że przyczyniają się też do produkcji włókien, leków czy biopaliw. Tymczasem z powodu zanieczyszczenia środowiska, zmian w użytkowaniu gruntów, intensywnej gospodarki rolnej, stosowania pestycydów etc. populacja pożytecznych owadów jest coraz mniejsza, a coraz więcej gatunków jest zagrożonych.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego