loga

„Wianki na Winnicy” oczarowały gości

Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Licznie gości odwiedzili Winnicę Dąbrówka w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna w powiecie tarnowskim), aby wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim są „Wianki na Winnicy”. W pięknym otoczeniu przyrody prezentowano tradycje związane z wiankami, sobótkami i polinocką na małopolskiej wsi, a to tylko część z przygotowanych atrakcji.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi: wicemarszałek Józef Gawron, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM i wójt gminy Pleśna Józef Knapik. Goście oddawali się degustacji oraz uczestniczyli w licznych, ciekawych warsztatach. Podczas wianków można było się nauczyć, jak: parować potrawy z winem, wytwarzać znakomite sery, produkować unikatowe wyroby z gliny czy zdobić pierniki.

Na suto zastawionych stołach dominowało wino oraz produkty lokalne, regionalne i tradycyjne. Można powiedzieć, że delektowano się Małopolską. Głównym punktem programu były inicjatywy związane z wiankami. Zanim wypuszczono je na wodę, profesjonalna florystka przybliżyła zgromadzonym osobom techniki wykonania tych pięknych ozdób oraz zdradziła, jakie materiały wykorzystywano w tradycyjnych wiankach i co symbolizowały poszczególne elementy, jak choćby świeca. Goście podkreślali, że pokaz pradawnego zwyczaju Słowian został znakomicie przygotowany i odwzorowany, a dodatkowym „smaczkiem” były pasjonujące opowieści z tym związane. O klimatyczną oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Wojciech Jackowiec, muzyk znany m. in. z programu „Must Be The Music”.

Działalność Winnicy Dąbrówka oraz „Wianki na Winnicy” mogą być inspiracją dla osób, które zechciałby podążyć w kierunku winiarstwa. Enoturystyka i turystyka kulturowa zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Nic dziwnego, ponieważ posiadamy ogromne bogactwo niematerialnego dziedzictwa, z którego warto czerpać.

 

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego