loga

Musisz tu być – Doroczne Święto Dyni w Rzuchowej

Tego wydarzenia nie możesz przegapić! Już w sobotę, 15 października w Parku Dworskim w Rzuchowej i na terenie miejscowego Centrum Produktu Lokalnego (lub w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym Relaks w Łowczówku w przypadku niekorzystnej pogody) odbędzie się Doroczne Święto Dyni. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początek imprezy o godz. 13. Wstęp i parking są za darmo.

– Pierwszy raz pomysł na imprezę zrodził się w 2019 roku podczas dożynek w Opatowie, gdzie przygotowano fantastyczne stoiska z malowanymi dyniami. U nas również nie zabraknie dyń z powiatu opatowskiego, w tym między innymi z gospodarstwa ekologicznego Krzysztofa Bednarza.  Przygotujemy 5 fantazyjnych, dyniowych aranżacji pod sesje zdjęciowe czy do mediów społecznościowych – zdradza Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Program imprezy utrzymanej w klimacie wiejskim jest znacznie bogatszy. Dla uczestników Dorocznego Święta Dyni zagrają muzycy na żywo. Będą też degustacje pysznych potraw z dyni czy ziemniaków z ogniska. Przy okazji odkryjemy ciekawe i pożyteczne tajniki sztuki kulinarnej podczas warsztatów i zajęć. Nowo nabyte umiejętności można wykorzystać w domu przy wykorzystaniu produktów najwyższej jakości, ponieważ rolnicy będą sprzedawać znakomite dynie. Zaplanowano też stoiska od innych lokalnych producentów, a w tym od winiarzy. Animatorzy zaproszą dzieci do zabawy podczas radosnych animacji.

Imprezę poprzedzą (w godz. 10-13) warsztaty „#Nasze rady na odpady – obieg materii w gospodarstwie domowym, ZERO WASTE, gospodarowanie odpadami”. Inspirujące warsztaty mają na celu przede wszystkim promocję i przekazanie wiedzy na temat kompostowania odpadów organicznych w gospodarstwie domowym; Budowanie wizerunku województwa małopolskiego, jako regionu w którym  skutecznie ogranicza się ilość wytwarzanych odpadów; Edukację i propagowanie idei Zero Waste, segregację i przetwarzanie odpadów, a co za tym idzie zwiększenie zarówno liczby osób segregujących odpady, jak i tych, którzy znają rozwiązania na problem związany z ograniczaniem odbioru odpadów (koszona trawa, liście, gałęzie). Z kolei w godz. 13-19 zaplanowano warsztaty Zero Waste poświęcone przede wszystkim jedzeniu, a w tym wykorzystaniu dyni od A do Z.

Serdecznie zapraszamy do Rzuchowej! Impreza pozwoli na zwiększenie wiedzy o wszechstronnym wykorzystaniu dyni, jako zdrowego produktu spożywczego, dekoracyjnego i plastycznego, a także umożliwi całym rodzinom bezpłatnie i aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu na świeżym powietrzu. Doroczne Święto Dyni jest też okazją, aby poznać lokalnych rolników i producentów oraz robić zakupy w duchu Zero Waste.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego