loga

Rośliny miododajne – szansa dla zrównoważonego ekosystemu ?

Naturalny, piękny ogród, a w dodatku z szansą dla rozwoju pszczół ? Czy można to połączy? Czy ktoś by nie chciał mieć pięknego widoku a w dodatku pomóc ? należy wspomnieć, że ogrody naturalistyczne cieszą si coraz większym uznaniem i powadzeniem. Sadząc i odnawiając nasze ogródki możemy zadbać jednoczenie o pszczoły. Rośliny miododajne nie tylko dają piękny ogród pełen kolorowych pięknie pachnących kwiatów ale tez nie zabraknie w nim pożytecznych owoców.

Owady będą mieć nektar a my użytkownicy tych ogrodów  będziemy cieszyć się widokiem motyli, pszczół i owadów oraz cudownym zapachem rozsiewanym przez rośliny miododajne.

Miododajne byliny, kwiaty i zioła to rośliny w szczególny sposób korzystne dla naszego ogrodu. To za ich przyczyną pojawiają się pożyteczne owady zapylające nasze upraw. Dzisiaj, gdy mamy tak duże zanieczyszczenie środowiska, bardzo dużo pszczół wymiera ale gdy zasadzisz rośliny miododajne nie będzie to bez znaczenia dla przyrody.

Szczególnie cenne w ogrodzie są gatunki, których wydajność miodowa jest duża, tzn. takie, z których pszczoły są w stanie pozyskać najwięcej miodu. Współczynnik ten podawany jest w jednostce kg/ha powierzchni ziemi porośniętej przez dane rośliny miododajne. Może on wynosić od kilku do kilkuset kg/ha. Największą wydajność ale i najbardziej popularne są chaber bławatek, czarnuszka damasceńska, facelia błękitna, dzwonek ogrodowy, mniszek lekarski, gryka zwyczajna, hyzop lekarski, koniczyna biała, krwawnica pospolita, ogórecznik lekarski, kocimiętka właściwa, szałwia lekarska, mikołajek płaskolistny, lebiodka pospolita, nostrzyk biały. Wśród drzew są to przede wszystkim: lipa, robinia akacjowa klon polny, wierzba, jarząb pospolity.

Naszą działkę możemy ozdobić pięknymi, pachnącymi gatunkami jednorocznymi lub takimi, które będą rosły przez wiele lat. Rośliny miododajne na jak największej powierzchni ziemi to sposób na zapewnienie pszczołom regularnego dostępu do surowców, z których powstaje miód.