loga

Wzory Ludowe z terenu Pogórza

Wycinanka kurpiowska, góralska parzenica czy kwiatki z zalipiańskich chat, to tylko nieliczne przykłady ludowego wzornictwa stosowanego w niektórych regionach naszego kraju. Dlatego też rodzi się pytanie czy w sztuce ludowej pochodzącej z terenu Pogórzy stosowano również jakieś wzory ludowe? Owszem również i na tym terenie ludność w różnoraki sposób przyozdabiała odzież, przedmioty gospodarcze, swoje domostwa a nawet przydrożne kapliczki i kamienne nagrobki na miejscowych cmentarzach parafialnych.

Dlatego też w ramach projektu np. „Nasze Pogórze, Nasze Tradycje”, realizowanego przez Stowarzyszenie Grupa OdRolnika z siedzibą w Rzuchowej przy partnerstwie z Centrum Kultury w Pleśnej oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice. Udało się odszukać kilkadziesiąt przykładów ludowego zdobnictwa z terenu gminy Pleśna i Ciężkowice. Prócz opracowanej dokumentacji, będącej przyczynkiem do szerszych badań nad ludowym wzornictwem ze wspomnianego terenu, stworzona została publikacja zatytułowana: „Pogórzańskie wzory ludowe – katalog inspiracji”, dostępna w formie on-line. W której zostały zaprezentowane najbardziej reprezentacyjne przykłady wzornictwa.

Wszelką dokumentację tradycyjnych wzorów ludowych z wspomnianego teren jak również wyrysowane i gotowe do użycia  przykłady wzorów możecie Państwo pobrać i używać w wykonywanych przez siebie pracach.

Uwaga: Zaprezentowane wzory można kopiować, używać i zwielokrotniać  w dowolny sposób, z wyłączeniem celów zarobkowych i czerpania korzyści majątkowych.

Tradycyjne wzory ludowe na terenie gmin Pleśna oraz Ciężkowice

Publikacja Pogórzańskie Wzory 

Wyrysowane wzory

Wzory